Ny styrelse för Malmö Ideella valdes på årsmötet
- anna11256
- 11 apr.
- 3 min läsning
Uppdaterat: för 6 dagar sedan
Malmö Ideellas medlemmar valde på årsmötet den 10 april ny ordförande och ledamöter till styrelsen.

Malmö Ideellas nya styrelse från vänster till höger: Milena Milosavljević (ledamot), Maria Pålsson (kassör), Kristin Fransson (sekreterare), Jesper Bornlinder Thiborg (ordförande), Margareta Clarén (andra vice ordförande), Taher Azizi (ledamot), Verenice Bengtsson (första vice ordförande), Alexandra Ronkina (ledamot).
Ny ordförande för Malmö Ideella

Vi välkomnar varmt Malmö Ideellas styrelseledamöter – och särskilt vår nya ordförande, Jesper Bornlinder Thiborg, som under året varit vice ordförande, och nu tar vid rodret för Malmö Ideella.
"Stort tack för förtroendet. Jag ska försöka axla rollen efter att fantastiska Jenny Berg Nilson lämnat över klubban. Tack till alla som gjorde mötet minnesfullt och stort tack till er som hjälpte till att planera och arrangera mötet 🙏🏾 Vill även passa på att välkomna den nya styrelsen" skrev Jesper efteråt på LinkedIn.

Malmö Ideella vill också rikta ett stort och hjärtligt tack till vår avgående ordförande, Jenny Berg Nilson, för hennes många år av starkt engagemang, integritet och värdefullt ledarskap. Jenny har spelat en viktig roll i att driva Malmö Ideella framåt.
"Tack alla för ett fint årsmöte. Jag är väldigt tacksam för mina år i Malmö Ideelas styrelse. Det har varit både lärorikt och spännande att få vara del av ett så viktigt sammanhang. Det är med stor trygghet jag lämnar över stafettpinnen till Jesper Bornlinder Thiborg som nu blivit invald som ordförande. Bättre och mer engagerad ordförande får en leta efter. Den nya styrelsen består av kunniga och kompetenta personer, det känns väldigt bra. Lycka till gänget! You rock!" kommenterade Jenny på samma plattform.
Fler nya namn på andra poster
Årsmötet valde även tre helt nya personer som av styrelsen utsågs till andra vice ordförande, sekreterare, samt ledamot:
Margareta Clarén, andra vice ordförande

"Jag har en bakgrund som mycket aktiv inom civilsamhället på flera sätt; jag har varit föreningsaktiv och förtroendevald både som styrelseledamot och valberedning i många olika typer av föreningar, allt från mindre via större med offentliga bidrag till samfällighetsförening och bostadsrättsförening. Jag har också arbetat inom föreningslivet och under en stor del av mitt yrkesliv har jag varit verksamhetschef på studieförbund. Jag har god kunskap och erfarenhet om både det formella och det relationella som krävs i en förening som samverkar brett.
Privat är jag mycket kulturintresserad och nyttjar gärna Malmös breda kulturutbud; jag gillar både teater, dans, musik och konst, och kompletterar detta intresse med att gärna vara ute i naturen när tillfälle ges."
"Som person är jag kommunikativ och utvecklingsorienterad, jag trivs med styrelsearbete och samverkan, och jag tror att jag kan bidra både avseende det formella och det framåtriktade, lite mer visionära, föreningsarbetet. Jag tror och hoppas på att vi i styrelsen kommer att få ett kreativt samarbete, med fokus på det som utvecklar Malmö Ideella och föreningslivet i Malmö, och därmed Malmö stad."
Kristin Fransson, sekreterare
Informationen uppdateras inom kort.
Milena Milosavljević, ledamot
Informationen uppdateras inom kort.
Malmö Ideella styrelse från och med 2025-04-10
Jesper Bornlinder Thiborg, ordförande
Verenice Bengtsson, första vice ordförande
Margareta Clarén, andra vice ordförande
Kristin Fransson, sekreterare
Maria Pålsson, kassör
Alexandra Ronkina, ledamot
Milena Milosavljević, ledamot
Qasim Cheema, ledamot
Taher Azizi, ledamot
Revisorer
Evald Fridén
Håkan Larsson
Revisorssuppleanter Kerstin Håkansson
Lotta Holmberg
Valberedning
Mohamed Yassin Halimo Nuur
Shaip Morina
Vill du komma i kontakt med Malmö Ideellas styrelse? Mejla styrelse@malmoideella.se
Lokaler för årsmöten och andra arrangemang på Nobel 21
Malmö Ideellas - liksom många andra föreningars - årsmöte arrangerades i år på Föreningscenter Nobel 21, en mötesplats för samverkan som drivs av Malmö Ideella med stöd från fritidsförvaltningen, Malmö stad.
På Nobel 21 erbjuds föreningar att hyra lokaler, hålla möten samt utvecklas tillsammans med idéburen sektor och kommunens förvaltningar.
Mer information om lokalerna, priser och lediga tider hittar ni i vår bokningskalender:
Comments