Hur kan föreningar arbeta med inkludering för att främja mångfald i föreningslivet?
- Ivar Scotte
- 6 sep. 2022
- 1 min läsning
Denna inbjudan kommer från MUCF
Vill din förening arbeta med att inkludera fler och agera normkritiskt? Hur ser strukturen och normen ut? Är föreningen eller organisation öppen för alla som vill vara med? Hur kan din förening arbeta med normkritiskt perspektiv för att motverka utanförskap?
MUCF bjuder nu in till ett inspirationsseminarium tillsammans med Volontärbyrån om Kunskap och praktiska tips att arbeta med normkritiskt perspektiv och skapa en inkluderande förening.
Denna workshop passar dig som arbetar med utveckling i föreningen eller i styrelsen men också som ledare. Workshopen blandar teori med praktik och du får möjlighet att utbyta erfarenheter med de andra deltagarna. Genom att dela erfarenheter vill vi medverka till att vi tillsammans stärker vår kunskap om hur vi kan utveckla intern mångfald i våra föreningar.
Datum: 6 okt 2022 •Tid: 14.00 – 16.00 • Plats: digitalt via zoom. • Kostnad: Gratis
Anmälan: Anmäl dig senast den 30 september, 2022.
Länk till konferensen skickas ut senast dagen innan. Detaljerade program för seminariet kommer senare.
Har du frågor eller funderingar, ta kontakt med omar.nur@mucf.se eller 010 -160 10 56.
Commenti